Zwrot za jazdy elektrykiem w całości jest zwolniony z PIT
Wypłacona kwota z tytułu zwrotu za używanie w podróży służbowej prywatnego samochodu elektrycznego jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego bez ograniczeń.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 lutego 2022 r. (0113-KDIPT2-3.4011.1172.2021.1.NM).
Spółka jest pracodawcą spoza sfery budżetowej, który nie określił w regulaminie wynagradzania czy umowie o pracę warunków zwrotu pracownikom kosztów z tytułu podróży służbowej. W związku z tym, w spółce stosowane są zasady przewidziane w rozporządzeniu MPiPS z 29 stycznia 2013 r. ws. należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Spółka skierowała pytania dotyczące jej obowiązków jako płatnika przy wypłacie zwrotu kosztów podróży służbowej, możliwości zastosowania zwolnienia z opodatkowania należności za czas takiej podróży oraz wysokości limitu przedmiotowego zwolnienia w przypadku korzystania przez pracownika z prywatnego samochodu elektrycznego.
Dyrektor KIS częściowo zgodził się ze stanowiskiem spółki. Uznał, że zwrot za używanie w podróży służbowej pojazdu elektrycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta